Deň strávený s otcom

Autor: Marek Suchitra | 5.8.2012 o 13:00 | (upravené 5.8.2012 o 14:02) Karma článku: 11,07 | Prečítané:  327x

Každé dieťa má so svojím rodičom vytvorený špecifický vzťah. Pre niekoho je to kamarát, pre niekoho niekto komu môže vždy dôverovať, psychická opora. Na druhej strane rodič, ktorý nezvládol svoju úlohu môže pre dieťa predstavovať len zdroj nervozity, stresu a hnevu. Sú prípady keď sa deti svojho rodiča dokonca boja alebo ho neznášajú. Ale to sú veľmi smutné prípady, preto treba vždy dobre porozmýšľať či som pripravený na rodičovstvo.  Matky sú väčšinou tie, ktoré rozmýšľajú srdom a nie rozumom. Preto vo väčšine prípadov má dieťa radšej matku ako otca. ktorá ako žena mu dokáže oveľa krajšie prejaviť lásku. Zložitejšie sú už na tom otcovia. A práve o otcoch chcem písať. Nie o všetkých ale iba o tom mojom. Jedinom.

Nikdy sme nemali najlepší vzťah otca so synom. Kde otec je chlapcovým vzorom a ten sa mu snaží vo všetkom podobať. Berie z vlastnej iniciatívy dieťa von, pohrá sa s ním a dokáže mu prejaviť svoju náklonnosť a rodičovskú lásku. To všetko je pre mňa ako z amerického filmu.

Ako malý som to nevnímal nijako tragicky. Strávil som 5 rokov s mamou, ktorá bola tak dlho na materskej. Veľmi som sa na ňu naviazal. Otec bol ten, čo prichádzal z roboty poobede. Ten čo nebol pri tom, keď som spoznával svet, keď som si s mamou vymýšľal hry a staval bunker z postelí. V každom prípade mám krásne spomienky na jednu vec a to bolo očakávanie otcovho príchodu z roboty.  Vyzeral som z okna na piatom poschodí. Nos a ústa nalepené na sklo, ktoré sa zaparovalo mojím dychom. A potom sa naň dalo kresliť. Čakal som na vtedy nové autobusy hromadnej dopravy s oranžovými držadlami. Lebo môj oco vždy chodieval tým novším. Medzi húfmi ľudí som hľadal oblek, kufrík a plešatú hlavu. Potom keď som ho uvidel o dušu som začal kývať a kričať dúfajúc, že sa pozrie hore  a odkýva mi. Pár krát sa nám to podarilo. Od okna som rýchlo bežal do chodby k dverám aby som ho nejako nastrašil a tak. Napríklad som si ľahol na zem a predstieral, že som mrtvy. Až teraz si uvedomujem, ako veľmi som sa snažil o jeho pozornosť týmito navonok nevinnými zábavkami.

Potom, ak mal čas, sa mi snažil venovať. Chodil so mnou von, naučil ma loziť po stromoch, jazdiť na bicykli. Možno jediné v čom ako otec zlyhal bolo to, že ma nenaučil hrať futbal. A tak teraz v súčasnosti na hodinách telesnej výchovy sedávam na lavičke, modliac sa aby som nemusel hrať. Alebo to bolo mnou? Ako nevinnému dieťaťu bolo pre mňa toto detstvo s otcom postačujúce.  Aj cez tie krátke chvíle mi veľa dal. A za to som mu vďačný.

Začínajúca puberta a školské obdobie znamenalo koniec nevinného pohľadu na svet. Začínal som si uvedomovať určité záležitosti.Po niekoľkých rokoch manželstva nastala u mojich rodičov hlboká kríza. Namiesto toho aby to vyriešili spoločne si to každý riešil po svojom. Napätie a zhoršená atmosféra sa šírili po dome. Náš krehký vzťah sa strácal. Nikdy to nebolo najlepšie, ale vtedy to nebolo už skoro nijaké.  A tak som začal žiť svoj vlastný život. Naša domácnosť sa zmenila na obiehajúce sa vlaky. Každý máme vlastné životy. Ja som sa učil, prežíval prvé šťastné chvíle ako  adolescent. Začal som dabovať. Väčšinu času som trávil s dospelými, ktorí mi dali veľa dobrých rád do života. Otec bol len autorita, ku ktorej som sa musel správať s úctou a znášať jeho nálady. Snaha zaujať tam však vždy bola. Preto som sa púšťal do každej súťaže, do každého krúžku. Snažil som sa mať čo najlepšie známky. A taká vtipná spomienka je, že ma vždy nútil lúštiť krížovky. A poznáte to do čoho vás nútia to vám veľmi rýchlo zhnusí. Dnes viem, že to bola dobrá myšlienka a viem pomerne rýchlo lúštiť krížovky.

Potom nastala v našich životoch jedna zmena, o ktorej sa nepatrí písať. Odvtedy sa to začalo meniť. Otec si uvedomil koľko chýb narobil, ako veľmi sa pokazil jeho vzťah s mamou. Snažil sa zachrániť, čo sa dalo. Viem, že ich vzťah už nikdy nebude ideálny lebo sa udialo veľa zlého, ale vidím, že sa obaja snažia aby to aspoň nejako šlo a klapalo. Tak sa aspoň snažil dať do poriadku to naše chabé puto. Ja už som bol priveľmi vzdialený na to aby som sa do toho púšťal, ale potom som si povedal, že rodičov si nevyberáme a že predsa len je to moja najbližšia rodina a osoba na tomto svete. Nemôžem ho len tak odpísať. Začali sme teda obnovovať skoro stratené. Pomaly ale isto. A podarilo sa. Je to síce veľmi paradoxné lebo sme zistili, že sme obaja veľmi odlišní, ale máme niektoré vlastnosti spoločné. Začali sme ich objavovať.

Napríklad dnes. Už nejaké dva dni som z neho cítil, že ho niečo trápi a že sa začína správať ku mne nejako zvláštne. Zistil som, že už naozaj dlhú dobu sme spolu nikde ako otec so synom neboli. Tak som prešiel z obranného a drzého správania na  také ako sa patrí. Začal som byť milší a to ho obmäkčilo. Prehovoril som ho na spoločne strávené poobedie. Nasadli sme na bicykle a vydali sa na výlet. Počas celého výletu som sa obzeral či ide za mnou. Či sa mu náhodou niečo nestalo či nezmizol, či to nie je celé len sen, ktorý sa skončí. Ale on tam bol po celý čas. Dychčal a potil sa lebo už dávno nebol na bicykli tak ďaleko. Poukazoval som mu svoje zvyčajné trasy. Porozprával som mu čo sa mi posledné dni prihodilo. Pridal pár povzbudzujúcich slov do života. Užíval som si jeho spoločnosť. Navšítili sme zrekonštruovaný bunker v Petržalke. Ako v tých filmoch kde otec so synom sa hrajú na vojakov. A po ceste domov som si uvedomil, že ja žijem jeden z tých amerických filmov o otcoch so synmi. Až na jednu vec, že je to skutočné. Nie dokonalé ale úprimné. Ako som vravel nebudem rozprávať o všetkých otcoch. Ale o tom mojom. Jedinom.

Ďakujem

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Všetci Bielorusi vrátane mňa sa boja vojny s Ruskom

Naša dotovaná diktatúra sa blíži k svojmu koncu.

EKONOMIKA

Diaľnica na Trnavu sa môže rozšíriť na osem pruhov

Definitívne riešenie povie minister dopravy.

SVET

Admirál Kuznecov: Ruský kolos, ktorý smeruje do Sýrie

Ruská lietadlová loď v číslach.


Už ste čítali?