Soľ a chlieb

Autor: Marek Suchitra | 11.5.2012 o 19:25 | (upravené 15.5.2012 o 22:18) Karma článku: 7,74 | Prečítané:  329x

A tak sa pripájam k prúdu bloggerov na tomto portáli. Už veľakrát sa mi stalo, že som počas surfovania na vlnách internetu náhodne či osudne skončil v týchto neprebádaných vodách. Občas aj na socálnej sieti niekym zarezonoval článok a tak sa stal čoskoro virálnym. Pocit, že ludia čítajú vaše slová, nápady a názory a v mnohých prípadoch s vami v tichosti alebo nahlas súhlasia ma doslova priťahuje. Potešilo by ma ak by ste ma tu privítali tak ako sa na solídnych slovákov patrí. Nemyslím tým tradičný soľ a chlieb ale v prenesenom význame pohostinnosť ako takú.

V prvom rade by som povedal niečo o sebe, nebudem tu vypisovať detaily. Napíšem pár riadkov a budem sa snažiť úprimne sa vykresliť v takom svetle aby ste si na mňa v budúcnosti možno spomenuli a ak Boh dá klikli na nejaký ten aktuálny článok. Mnoho prísloví vraví o tom, že mláda by nemalo učiť rodičov. A tak sa tu nebudem prejavovať nejakými hlbokými životnými pravdami ale jednoducho mojím skromným osobným názorom, ktorý dostal možnosť byť prezentovaný verejnosti.

Som študentom gymnázia, kde sa do mňa vlieva živica poznatkov. Možno to, že som ešte študent ospravdlňuje nejaké tie gramatické chyby. Pripravujem sa na cestu životom, skúmam a objavujem ho. Zisťujem, že zaužívaný rozprávkový svet, ktorý delil svet na dobrých a zlých nie je až taký pravdivý. Svet nie je len čiernobiely. Preto vidím na mnohých udalostiach aj tú druhú stránku. Možno budem mať mnoho názorov, ktoré sa nebudú páčiť ale ked už je tu tá sloboda vyjadrovania sa tak prečo ju nevyužiť. Nesúhlasím s nijakým extrémizmom takže toho sa netrebá bať. Riadim sa heslom: "Všetko s mierou."

Rád a často čítam knihy. Myslím, že literatúra je to čo dvíha inteligenčný kvocient o nejaké tie percentá nahor. A je jedno o akom žánri hovoríme. V každom prípade aspoň sa nám zväčšuje slovná zásoba a potom sa človek vie aj rozumne vyjadrovať a nielen hlúpo koktať o hlúpostiach. Jednou z jednoduchých metod ako vychovať inteligentných mladých ludí je nejakým prijateľným spôsobom im ponúknuť kvalitnú edukatívnu literatúru. Učenie typu ctrl-c ctrl-v veľmi nepomáha. Možno akurát sú rodičia spokojný ked vidia dobré známky so slovenčiny. Pokiaľ niekto čítal SME tento týždeň určite si všimol článok od Hvoreckého ohľadom vyučovania literatúry. Vo všetkých bodoch s ním súhlasím.

Teraz pár riadkov o pohľade rodičov na mňa. Určite to všetci poznáte, že stále aj ked ste sa neviem ako snažili rodičia od vás vyžadovali viac a akoby videli len to zlé. Akoby si nevšímali vaše úspechy. Tento pocit mám aj ja, ale niekde v tom mojom dospelejšom vnútri tuším, že to nie je tak ako sa mi zdá. Viem, že sa len snažia vychovať rozumného človeka, ktorý sa nestratí vo svete a ak by prestali mať zaújem o moje nedostatky prestali by mať zauujem o mňa. Niekedy sa snažím tvrdohlavo ísť proti ich názorom, stať sa samostatným ale potom si uvedomím ako veľmi ich potrebujem. Pritom mi pomáha jedno známe pravidlo: "Učiteľ alebo rodič majú vždy pravdú. A ak aj nemájú, tak majú."

Možno ešte pár riadkov na priblíženie. Hrám už 8 rokov na klavíri. Som teda absolvent prvého stupňa. Ale jednou z mojích typických vlastností je aj lenivosť, ktorá ma dúfam pri písani tohto blogu opustí. Zaujímajú ma hlavne humanitné vedy. Asi mám viac prúdu v pravej hemisfére pretože v tej druhej mi počas hodín matematiky občas vypadáva prúd alebo je tam úplná tma. Neverím v znamenia ako v horoskopy ale verím, že nás ovplyvňujú akými sme osobnosťami. Narodil som sa na pomedzí panny a leva preto nie som tak dokonale vyprofilovaný. V každom prípade až chorobná čistotnosť ma pripravuje o mnoho skvelých momentov. Ked namiesto spokojného relaxu na stanovačke čistím odpadky, ktoré zostali po bujarej noci.  taká tá puntičkárska žienka domáca.

Nemám rád masové rozhodnutia, masové názory. Neznášam uniformitu, ktorá vedie k strate osobnosti. Každý z nás je iný, každý má inú osobnosť. Sto ľudí, sto chutí. Konformizmus, ktorý pomaly v tejto spoločnosti slabne nás pripravuje o mnoho radostí. Stále tu sú nejaké predsudky. Cítim, počujem, vidím ako ludia často bez príčiny odsudzujú. Nuž ale čo narobíme mali by sme z toho vyrásť. Mnohokrát sa snažím i ja nejako odlíšiť. Nechcem vyzerať ako polka Bratislavy a tak často vidím začudované pohľady v mestkej hromadnej doprave. Zdvihnem bradu a pokiaľ mi uvidia na očiach, že to ako vyzerám je to posledné čo by ich malo trápiť, odvrátia sa a dalej rozmýšľajú nad svojími životmi.

To by bolo pre tento prvý článok všetko. Dúfam že som poskytol aký taký pohľad na moju osobu. A ak vás článok zaujal je na Vás ako ho ohodnotíte. Teším sa na nasledujúce obdobie a dúfam, že nezanevriem na tento blog. Dúfam, že postupom času si získam nejakých čitateľov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ako pokračuje Gorila? Polícia naznačuje korupciu pri zdravotníckej reforme

Polícia získala indície, že pri schvaľovaní Zajacovej zdravotníckej reformy korumpovali poslancov.

DOMOV

Matovič: Poslancom by som vôbec nezakazoval podnikanie

Šéf OĽaNO ráta s tým, že v parlamente môže skončiť.

SVET

Londýn vyslal ku konvoju ruských lodí fregatu a lietadlá

Ruské lode sa presúvajú do Stredozemného mora.


Už ste čítali?